Fairfax County, VA Libraries

Newbery Award Winners

The Newbery Medal recognizes the author of the most distinguished contribution to American literature for children. Named after John Newbery, the famous 18th century British publisher and bookseller, the award is presented annually by the Association of Library Service to Children, a division of the American Library Association.

1998 New
Medalist: Out of the Dust by Karen Hesse
Honor: Lily's Crossing by Patricia Reilly Giff
Ella Enchanted by Gail Carson Levine
Wringer by Jerry Spinelli

1997
Medalist: The View from Saturday by E.L. Konigsburg
Honor: A Girl Named Disaster by Nancy Farmer
Moorchild by Eloise McGraw
The Thief by Megan Whalen Turner
Belle Prater's Boy by Ruth White

1996
Medalist: The Midwife's Apprentice by Karen Cushman
Honor: What Jamie Saw by Carolyn Coman
The Watsons Go to Birmingham -- 1963 by Christopher Paul Curtis
Yolonda's Genius by Carol Fenner
The Great Fire by Jim Murphy

1995
Medalist: Walk Two Moons by Sharon Creech
Honor: Catherine, Called Birdy by Karen Cushman
The Ear, the Eye and the Arm by Nancy Farmer

1994
Medalist:The Giver by Lois Lowry
Honor:Crazy Lady by J. Conly
Dragon's Gate by L. Yep
Eleanor Roosevelt by R. Freedman

1993
Medalist: Missing May by Cynthia Rylant
Honor: What Hearts by Bruce Brooks
Dark Thirty by Patricia McKissack
Somewhere in Darkness by Walter Dean Myers

1992
Medalist: Shiloh by Phyllis Reynolds Naylor
Honor: Nothing But the Truth by Avi
Wright Brothers by R. Freeman

1991
Medalist: Maniac Magee by Jerry Spinelli
Honor: True Confessions of Charlotte Doyle by Avi

1990
Medalist: Number the Stars by Lois Lowry
Honor: Afternoon of Elves by Janet Lisle
Shabanu, Daughter of The Wind by Suzanne Staples
Winter Room by Gary Paulson

1989
Medalist: Joyful Noise by Paul Fleischman
Honor: In the Beginning by Virginia Hamilton
Scorpions by Walter Myers

1988
Medalist: Lincoln Photobiography by R.Freedman
Honor: After the Rain by N. Mazer
Hatchet by Gary Paulsen

1987
Medalist: The Whipping Boy by Sid Fleischman
Honor: A Fine White Dust by Cynthia Rylant
On My Honor: by Marion Dane Bauer
Volcano: The Eruption and Healing of Mount St. Helens by Patricia Lauber

1986
Medalist: Sarah, Plain and Tall by Patricia MacLachlan
Honor: Commodore Perry in the Land of Shogun by Rhonda Blumberg
Dogsong by Gary Paulson

1985
Medalist: The Hero and the Crown by Robin McKinley
Honor: Like Jake and Me by Mavis Jukes
The Moves Make the Man by Bruce Brooks
One-Eyed Cat by Paula Fox

1984
Medalist: Dear Mr. Henshaw by Beverly Cleary
Honor: The Sign of the Beaver by Elizabeth George Speare
A Solitary Blue by Cynthia Voight
The Wish Giver by Bill Brittain

1983
Medalist: Dicey's Song by Cynthia Voight
Honor: Blue Sword by Robin McKinley
Dr. DeSoto by William Steig
Graven Images by Paul Fleischman
My Own Story by Jean Fritz
Sweet Whisper, Brother Rush by Virginia Hamilton

1982
Medalist: A Visit to William Blake's Inn by Nancy Willard
Honor: Ramona Quimby, Age 8 by Beverly Cleary
Upon the Head Of the Goat: A Childhood in Hungary by Aranka Siegal

1981
Medalist: Jacob Have I Loved by Katherine Paterson
Honor: The Fledgling by Jane Langton
A Ring of Endless Light by Madeline L'Engle

1980
Medalist: a Gathering of Days: A New England Girl's Journal 1830-32 by Joan Blos
Honor:The Road From Home: The Story of An Armenian Girl by David Kherdian

1979
Medalist:The Westing Game by Ellen Raskin
Honor:The Great Gilly Hopkins by Katherine Paterson

1978
Medalist:Bridge to Terabithia by Katherine Paterson
Honor:Ramona and Her Father by Beverly Cleary
Anpao: An American Indian Odyssey by Jamake Highwater

1977
Medalist: Roll of Thunder, Hear My Cry by Mildred Taylor
Honor:Abel's Island by William Steig
A String in the Harp by Nancy Bond

1976
Medalist:The Grey King by Susan Cooper
Honor:The Hundred Penny Box by Sharon Bell Mathis
Dragonwings by Lawrence Yep

1975
Medalist:M.C. Higgins, the Great by Virginia Hamilton
Honor:Figgs and Phantoms by Ellen Raskin
My Brother Sam Is Dead by James Lincoln Collier and Christopher Collier
The Perilous Gard by Elizabeth Marie Pope
Philip Hall Likes Me, I Reckon Maybe by Bette Green

1974
Medalist:The Slave Dancer by Paula Fox
Honor:The Dark Is Rising by Susan Cooper

1973
Medalist:Julie of the Wolves by Jean Craighead George
Honor:Frog and Toad Together by Arnold Lobel
The Upstairs Room by Johanna Weiss
The Witches of Worm by Zilpha Keatley Snyder

1972
Medalist:Mrs. Frisby and the Rats of NIMH by Robert C. O'Brien
Honor:Incident At Hawk's Hill by Allan W. Eckert
The Planet of Junior Brown by Virginia Hamilton
The Tombs of Atuan by Ursula K. Le Guin
Annie and the Old One by Miska Miles
The Headless Cupid by Zilpha Keatley Snyder

1971
Medalist:Summer of the Swans by Betsy Byars
Honor:Kneeknock Rise by Natalie Babbitt
Enchantress From the Stars by Sylvia Louise Engdahl
Sing Down the Moon by Scott O'Dell

1970
Medalist:Sounder by William H. Armstrong
Honor:Our Eddie by Sulamith Ish-Kishor
The Many Ways of Seeing: An Introduction to the Pleasures of Art by Janet Moore
Journey Outside by Mary Q. Steele

1969
Medalist:The High King by Lloyd Alexander
Honor:To Be a Slave by Julius Lester
When Shlemiel Went To Warsaw and Other Stories by Isaac Bashevis Singer

1968
Medalist:From the Mixed-Up Files of Mrs. Basil E. Frankweiler by E. L. Konigsburg
Honor:Jennifer, Hecate, Macbeth, William McKinley and Me, Elizabeth by E. L. Konigsburg
The Black Pearl by Scott O'Dell
The Fearsome Inn by Isaac Bashevis Singer
The Egypt Game by Zilpha Keatley Snyder

1967
Medalist:Up a Road Slowly by Irene Hunt
Honor:The King's Fifth by Scott O'Dell
Zlateh the Goat by Isaac Bashevis Singer
The Jazz Man by Mary H. Weik

1966
Medalist:I, Juan de Pareja by Elizabeth Borten de Trevino
Honor:The Black Cauldron by Lloyd Alexander
The Animal Family by Randall Jarrell
The Noonday Friends by Mary Stolz

1965
Medalist: Shadow of a Bull by Maia Wojciechowska
Honor:Across Five Aprils by Irene Hunt

1964
Medalist:It's Like This, Cat by Emily Cheney Neville
Honor:Rascal by Sterling North
The Loner by Ester Weir

1963
Medalist:A Wrinkle in Time by Madeline L'Engle
Honor:Thistle and Thyme by Sorche Nic Leodhas
Men of Athens by Olivia Coolidge

1962
Medalist:The Bronze Bow by Elizabeth George Speare
Honor:Frontier Living by Edwin Tunis
The Golden Goblet by Eloise McGraw
Belling the Tiger by Mary Stolz

1961
Medalist:Island of the Blue Dolphins by Scott O'Dell
Honor:America Moves Forward by Gerald W. Johnson
Old Ramon by Jack Schaefer
The Cricket in Times Square by George Selden

1960
Medalist:Onion John by Joseph Krumgold
Honor:My Side of the Mountain by Jean George
America Is Born by Gerald W. Johnson
The Gammage Cup by Carol Kendall

1959
Medalist:The Witch of Blackbird Pond by Elizabeth George Speare
Honor:The Family Under the Bridge by Natalie Savage Carlson
Along Came a Dog by Meindert Dejong
Chucaro: Wild Pony of the Pampa by Francis Kalnay
The Perilous Road by William O. Steele

1958
Medalist:Rifles For Watie by Harold Keith
Honor:The Horsecatcher by Mari Sandoz
Goneaway Lake by Elizabeth Enright
The Greaat Wheel by Robert Lawson
Tom Paine, Freedom's Apostle by Leo Gurko

1957
Medalist:Miracles on Maple Hill by Virginia Sorenson
Honor:Old Yeller by Fred Gipson
The House of Sixty Fathers by Meindert Dejong
Mr. Justice Holmes by Clara Ingram Judson
The Corn Grows Ripe by Dorothy Rhoads
Black Fox of Lorne by Marguerite de Angeli

1956
Medalist:Carry On, Mr. Bowditch by Jean Lee Latham
Honor:The Secret River by Marjorie Kinnan Rawlings
The Golden Name Day by Jennie Linquist
Men, Microscopes, and Living Things by Katherine Shippen

1955
Medalist:The Wheel on the School by Meindert Dejong
Honor:The Courage of Sarah Noble by Alice Dalgliesh
Banner In The Sky by James Ullman

1954
Medalist:And Now Miguel by Joseph Krumgold
Honor:All Alone by Claire Hutchet Bishop
Shadrach by Meindert Dejong
Hurry Home Candyby Meindert Dejong
Theodore Roosevelt, Fighting Patriot by Clara Ingram Judson
Magic Maize by Mary and Conrad Buff

1953
Medalist:Secret of the Andes by Ann Nolan Clark
Honor:Charlotte's Web by E. B. White
Moccasin Trail by Eloise McGraw
Red Sails to Capri by Ann Weil
The Bears On Hemlock Mountain by Alice Dalgliesh
Birthdays of Freedom Vol. 1 by Genevieve Foster

1952
Medalist:Ginger Pye by Eleanor Estes
Honor:Americans Before Columbus by Elizabeth Baity
Minn of The Mississippi by Holling C Holling
The Defender by Nicholas Kalashnikoff
The Light At Tern Rock by Julia Sauer
The Apple and the Arrow by Mary and Conrad Buff

1951
Medalist:Amos Fortune, Free Man by Elizabeth Yates
Honor:Better Known As Johnny Appleseed by Mabel Leigh Hunt
Gandhi, Fighter Without a Sword by Jeanette Eaton
Abraham Lincoln, Friend Of the People by Clara Ingram Judson
Appleby Capple by Anne Parrish

1950
Medalist:The Door in the Wall by Marguerite de Angeli
Honor:Tree of Freedom by Rebecca Caudill
The Blue Cat of Castle Town by Catherine Coblentz
Kildee House by Rutherford Montgomery
George Washington by Genevieve Foster
Song of the Pines by Walter and Marion Havighurst

1949
Medalist:King of the Wind by Marguerite Henry
Honor:Seabird by Holling C. Holling
Daughter of the Mountains by Louise Rankin
My Father's Dragon by Ruth S. Gannett
Story of the Negro by Arna Bontemps

1948
Medalist:The Twenty-One Balloons by William Pene du Bois
Honor:Pancakes-Paris by Claire Hutchet Bishop
Le Lun, Lad of Courage by Carolyn Treffinger
The Quaint and Curious Quest of Johnny Longfoot by Catherine Besterman
The Cow-Tail Switch by Harold Courlander
Misty of Chincoteague by Marguerit Henry

1947
Medalist:Miss Hickory by Carolyn Sherwin Bailey
Honor:Wonderful Year by Nancy Barnes
Big Tree by Mary and Conrad Buff
The Heavenly Tenants by William Maxwell
The Avion My Uncle Flew by Cyrus Fisher
The Hidden Treasure of Glaston by Eleanor Jewett

1946
Medalist:Strawberry Girl by Lois Lensky
Honor:Justin Morgan Had a Horse by Marguerite Henry
The Moved-Outers by Florence Crannell Means
Bhimsa, the Dancing Bear by Christine Weston
New Found World by Katherine Shippen

1945
Medalist:Rabbit Hill by Robert Lawson
Honor:The Hundred Dresses by Eleanor Estes
The Silver Pencil by Alice Dalgliesh
Abraham Lincoln's World by Genevieve Foster
Lone Journey: The Life of Roger Williams by Jeanetter Eaton

1944
Medalist:Johnny Tremain by Esther Forbes
Honor:The Happy Golden Years by Laura Ingalls Wilder
Fog Magic by Julia Sauer
Rufus M. by Eleanor Estes
Mountain Born by Elizabeth Yeates

1943
Medalist:Adam of the Road by Elizabeth Janet Gray
Honor:The Middle Moffat by Eleanore Estes
Have You Seen Tom Thumb? by Mabel Leigh Hunt

1942
Medalist:The Matchlock Gun by Walter D. Edmonds
Honor:Little Town on the Prairie by Laura Ingalls Wilder
George Washington's World by Genevieve Foster
Indian Captive by Lois Lenski
Down Ryton Water by Eva Roe Gaggin

1941
Medalist:Call It Courage by Armstrong Sperry
Honor:Blue Willow by Doris Gates
Young Mac of Fort Vancouver by Mary Jane Carr
The Long Winter by Laura Ingalls Wilder
Nansen by Anna Gertrude Hall

1940
Medalist:Daniel Boone by James Daugherty
Honor:The Singing Tree by Kate Seredy
Runner of the Mountain Tops: The Life of Louis Agassiz by Mabel Robinson
By the Shores of Silver Lake by Laura Ingalls Wilder
Boy With a Pack by Stephen W. Meader

1939
Medalist:Thimble Summer by Elizabeth Enright
Honor:Nino by Valenti Angelo
Mr. Popper's Penguins by Richard and Florence Atwater
Hello the Boat by Phyllis Crawford
Leader By Destiny: George Washington by Jeanette Eaton
Penn by Elizabeth Janet Gray

1938
Medalist:The White Stag by Kate Seredy
Honor:Pecos Bill by James Cloyd Bowman
Bright Island by Mabel Robinson
On the Banks of Plum Creek by Laura Ingalls Wilder

1937
Medalist:Roller Skates by Ruth Sawyer
Honor:Phoebe Fairchild: Her Book by Lois Lenski
Stokes: Whistler's Van by Idwal Jones
Golden Basket by Ludwig Bemelmans
Winterbound by Margery Bianco
The Codfish Musket by Agnes Hewes

1936
Medalist:Caddie Woodlawn by Carol Ryrie Brink
Honor:Honk, the Moose by Phil Strong
The Good Master by Kate Seresy
Young Walter Scott by Elizabeth Janet Gray
All Sail Set by Armstrong Sperry

1935
Medalist:Dobry by Monica Shannon
Honor:Pageant of Chinese History by Elizabeth Seeger
Davy Crockett by Constance Rourke
Day on Skates by Hilda Von Stockum

1934
Medalist: Invincible Louisa by Cornelia Meigs
Honor:The Forgotten Daughter by Caroline Snedeker
Swords of Steel by Elsie Singmaster
ABC Bunny by Wanda Gag
Winged Girl Of Knossos by Erik Berry
New Land by Sarah Schmidt
Big Tree Of Bunlahy by Padraic Colum
Glory of the Seas by Agnes Hewes
Apprentice of Florence by Ann Kyle

1933
Medalist:Young Fu of the Upper Yangtze by Elizabeth Foreman Lewis
Honor:Swift Rivers by Cornelia Meigs
The Railroad To Freedom by Hildegarde Swift
Children of the Soil by Nora Burglon

1932
Medalist:Waterless Mountain by Laura Adams Armer
Honor:The Fairy Circus by Dorothy P. Lathrop
Calico Bush by Rachel Field
Boy of the South Seas by Eunice Tietjens
Out of the Flame by Eloise Lownsbery
Jane's Island by Marjorie Allee
Truce Of the Wolf by Mary Gould Davis

1931
Medalist:The Cat Who Went to Heaven by Elizabeth Coatswirth
Honor:Floating Island by Anne Parrish
The Dark Star of Itza: The Story of a Pagan Princess by Alida Malkus
Queer Person by Ralph Hubbard
Mountains Are Free by Julie Davis Adams
Spice and the Devil's Cave by Agnes Hewes
Meggy Macintosh by Elizabeth Janet Gray
Garram the Hunter by Herbert Best
Ood-Le-Uk the Wanderer by Alice Lide and Margaret Johansen

1930
Medalist:Hitty, Her First Hundred Years by Rachel Field
Honor:Daughter of the Seine: The Life of Madame Roland by Jeanette Eaton
Pran of Albania by Elizabeth Miller
Jumping-Off Place by Marion Hurd McNeely
Tangle-Coated Horse and Other Tales by Ella Young
Vaino: A Boy of New England by Julia Davis Adams
Little Blacknose by Hildegarde Swift

1929
Medalist:The Trumpeter of Krakow by Eric P. Kelly
Honor:Pigtail of Ah Lee Ben Loo by John Bennett
Millions of Cats by Wanda Gag
The Boy Who Was by Grace Hallock
Clearing Weather by Cornelia Meigs
Runaway Papoose by Grace Moon
Tod of the Fens by Elinor Whitney

1928
Medalist:Gayneck, the Story of a Pigeon by Dhan Gopal Mukerji
Honor:The Wonder Smith and His Son by Ella Young
Downright Dencey by Caroline Snedeker

1927
Medalist:Smoky, the Cow Horse by Will James
Honor:No Record

1926
Medalist:Shen of the Sea by Arthur Bowie Chrisman
Honor:Voyagers by Padraic Colum

1925
Medalist:Tales From the Silver Lands by Charles Finger
Honor:Nicholas: A Manhattan Christmas Story by Anne Carroll Moore
Dream Coach by Anne Parrish

1924
Medalist:The Dark Frigate by Charles Hawes
Honor:No Record

1923
Medalist:The Voyages of Doctor Doolittle by Hugh Lofting
Honor:No Record

1922
Medalist:The Story of Mankind by Hendrik Willem Van Loon
Honor: The Great Quest by Charles Hawes
Cedric the Forester by Bernard Marshall
The Old Tobacco Shop by William Bowen
The Golden Fleece and the Heroes Who Lived Before Achilles by Padraic Colum
Windy Hill by Cornelia Meigs

Library Home Page
Up a Level
Top of Page
County Home Page

Please email comments or corrections to the
FCPL Web site coordinator

Last updated: January 12, 1998